Pazar, Haziran 30, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai Gayrimenkul, Daha Ciddi Alıcılar Yerel Pazarlara Yatırım Yaptıkça İstikrarlı Bir Büyüme...

Dubai Gayrimenkul, Daha Ciddi Alıcılar Yerel Pazarlara Yatırım Yaptıkça İstikrarlı Bir Büyüme Görecek

Dubai’nin emlak piyasası şu ana kadar üç büyüme döngüsü gördü. Ancak iki patlama döngüsü gördü – ilk olarak 2008 küresel finans piyasasının ilk kez düştüğü ve Covıd-19 salgını sırasında. Üç buçuk yıllık rallinin ardından, endüstri oyuncuları pazarın çökmeyeceğinden, ancak daha yavaş ve istikrarlı bir büyüme göreceğinden eminler. Bunun nedeni, endüstrinin artık daha fazla son kullanıcıya ve yerel pazara yatırım yapan ciddi yatırımcılara sahip olmasıdır. Üçüncü büyüme döngüsü sona erdiğinde, uzmanlar, piyasada istikrarın sağlanmasında kilit rol oynayan Emanet hesabı, milyoner girişi ve son kullanıcılar gibi kilit girişimler sayesinde bir daha patlama olmayacağından eminler. Sektördeki uzmanlar, emlak piyasasının artık daha olgun ve düzenlenmiş bir sektör haline geldiği için patlama-patlama döngülerinin ötesine geçtiğini söylüyor. “Dubai’nin emlak piyasası, geçmişin patlama-patlama döngülerinden daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme yörüngesine geçerek yıllar içinde önemli ölçüde gelişti. Amwaj Kalkınma grubu Cfo’su Hassan Hijazi, ”Bu olgunluk, katı düzenleyici çerçevelerin uygulanması, şeffaflığın artırılması ve uzun vadeli ekonomik çeşitlendirmeye stratejik odaklanma gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanıyor ” dedi.

 

İmran Faruk
Ayrıca Dubai’nin çok çeşitli yatırımcılara olan çekiciliğinin genişlediğini de sözlerine ekledi. Ona göre, yüksek net değere sahip bireyler, kurumsal yatırımcılar ve gurbetçiler, şehrin birinci sınıf altyapısına, stratejik coğrafi konumuna ve yenilikçi gelişmelerine çekiliyor. Hijazi, ”Expo 2020 mirası ve Altın Vize programı gibi çeşitli hükümet girişimleri de yatırımcıları çekmek ve elde tutmak, Dubai’nin küresel bir yatırım merkezi olarak konumunu güçlendirmek için hayati bir rol oynadı” dedi.

Yapay veya balon değil

Samana Developers’ın CEO’su Imran Farooq, son beş yılda Dubai’nin ekonomik altyapısını ve çok uluslu toplumunu o kadar güçlü inşa ettiğini ve şehrin yükselişinin “yapay veya balon” olduğunu söylemenin yanlış olacağını söyledi. “Şehir temelleri üzerinde güçlü ve uzun duruyor. Dubai, Dubai Expo 2020, BAE COP28 gibi küresel etkinlikleri ve Covıd-19 pandemisine örnek teşkil eden yaklaşımını başarıyla organize ederek bunu dünyaya gösterdi. Sadece Dubai’nin emlak sektörünün yeterince olgunlaştığı ve patlama ve patlama döngüsünün ötesine geçtiği mantıklı “dedi.

 

Yogesh Bulchandani’nin
Sunrise Capital’in kurucusu ve CEO’su Yogesh Bulchandani, sektörün iniş çıkışlarını gören herkes için Dubai’nin emlak piyasasının olağanüstü bir esneklik gösterdiğini ve yavaşlama tahminlerine meydan okuduğunu açıkça belirtti. “Küresel emlak piyasaları kekelemeye devam ederken, Dubai’deki fiyatlar yükselmeye devam ediyor ve bu da patlama ve patlama döngülerinden bir kopuş sinyali veriyor. Piyasanın gücü, doluluk için satın alan alıcılar tarafından destekleniyor ve bu da Dubai’nin daha önce geçici doğasının solmakta olduğunu gösteriyor. Avrupa (ve İNGİLTERE), Hindistan ve Güney Asya’dan gelen talep, zengin yatırımcıların ve yabancı alıcıların akınıyla güçlü kalıyor ve Dubai’de daha istikrarlı ve olgun bir gayrimenkul ortamına yol açıyor ”dedi.

 

Yogesh Bulchandani

Fiyatlarda düşüş yok Samana Developers’ın CEO’su, yatırımcılara verdiği getirilerin çok cazip olması nedeniyle Dubai emlak fiyatlarının önümüzdeki beş yıl içinde düştüğünü görmediğini söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar