Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai'de İkamet Eden ‘Birkaç Kaşık Yemek Yedikten Sonra Her Zaman Tok Hisseden’...

Dubai’de İkamet Eden ‘Birkaç Kaşık Yemek Yedikten Sonra Her Zaman Tok Hisseden’ Evre 3 Kanser Teşhisi Kondu

Sadece birkaç kaşık yiyecek aldıktan sonra, 41 yaşındaki Salma Sheikh zaten dolu olduğunu hissetti. Tam bir yemeği bitiremedi ve son dokuz aydır yaşadığı karın ağrısıyla birlikte erken tokluğu nadirdi. Geçen ay bir doktora danıştığında Evre 3 yumurtalık kanseri olduğu tespit edildi.

İştahsızlık, alt karın ağrısı, karın şişliği veya şişkin karın ve halsizlik de Salma’ya (bu hikaye için adı değiştirilen Pakistanlı bir gurbetçi) önemli bir endişe getirdi.

İlk taramalarda her iki yumurtalığında da büyük kitle görüldü. Bu, Dubai’deki Zulekha Hastanesi Cerrahi Onkoloji danışmanı Dr. Keerthi Banavara Ravi’nin daha fazla tıbbi muayene yapmasına neden oldu.

Dr. Keerthi daha sonra karnında orta derecede asit veya sıvı toplanması ve hastalığın üst karnına yayılmasıyla primer bilateral yumurtalık kanseri tanısını doğrulayan önemli pelvik kitleler tespit etti.

Salma’ya hastalığın karın içi boyutunu değerlendirmek için tanısal laparoskopi veya cerrahi küçük bir video kamera (laparoskop) uygulandı. Prosedür, yaygın abdominal tutulumu ve kanser hücrelerinin veya tümörlerinin 25 mm’nin üzerinde ölçüldüğü ciddi bir durumu ortaya çıkardı.Sonraki biyopsi, yumurtalıkların yüksek dereceli kanser dokularını da doğruladı

Acil tıbbi müdahale

İleri Evre 3 yumurtalık kanseri olduğu için daha agresif ve acil bir tedavi planı geliştirildi. Tümörün cerrahi olarak çıkarılmasından önce kemoterapi ilaçlarının verilmesini ve kanserli tümörler cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra yapılan hipertermik intraperitoneal kemoterapiyi (HIPEC) içeriyordu. Kalan kanserli hücreleri yok etmek için doğrudan karın içine ısıtılmış kemoterapi ilaçları uygulandı.

Dubai’deki Zulekha Hastanesi’nde tıbbi onkolog olan Dr. Bharadwaj Ponnada, dört döngü neoadjuvan intravenöz kemoterapi uyguladı. Bu tedavi Salma’nın asitliğini önemli ölçüde azalttı ve genel durumunu ve iştahını iyileştirdi.

15 saatlik supra majör cerrahi

Salma daha sonra 15 saatlik bir majör üstü ameliyat geçirdi ve burada Dr. Keerthi ve cerrahi ekibi, Salma’nın karnındaki tüm görünür kanserin çıkarılmasını içeren karmaşık prosedürü uyguladı.

Buna yumurtalıklar, rahim, fallop tüpleri, pelvik periton, rektum ve üst karın ve alt diyafram bölgelerindeki tüm periton ve omental doku dahildir.

Görünür kanserli tümörler cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra, kalan kanserli hücreleri yok etmek için doğrudan Salma’nın karnına ısıtılmış kemoterapi ilaçları uygulandı. Yaklaşık 90 dakika süren bu prosedür, artık mikroskobik kanser hücrelerini yok etmek için tüm periton boşluğunun ısıtılmış kemoterapi (42 ° C’ye ısıtılmış) ile yıkanmasını içeriyordu.

Normal beslenmeye geri dön

Khaleej Times ‘e Salma’nın şimdi olağanüstü bir iyileşme kaydettiği söylendi. Ayrıca normal bir diyet sürdürüyor ve günlük aktivitelere katılıyor. Ameliyat sonrası iyi tolere ettiği iki ek kemoterapi döngüsünü başarıyla tamamladı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar