Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaYavaş Sanat: Tahran'ın Usta Aydınlatıcısı

Yavaş Sanat: Tahran’ın Usta Aydınlatıcısı

İranlı sanatçı Muhammed Hüseyin Ağamiri bazen altı ay boyunca tek bir tasarım üzerinde çok dikkatli çalışıyor — tek bir çarpık çizginin tüm sanat eserini mahvedebileceğini biliyor.

Bilgisayar ekranlarında yapay zeka destekli grafik tasarım çağında, asırlık Farsça aydınlatma geleneği, yaratıcı süreci hızlandırmak için bir panzehir sunuyor.

Ağamiri’nin ince fırçası, karmaşık çiçek desenleri, dini motifler ve zarif bir şekilde akan hat sanatı yaratırken doğal pigmentleri kasıtlı bir hassasiyetle kağıda taşır.

Enfes sanat eserleri yüzyıllardır edebi el yazmaları, dini metinler ve kraliyet fermanlarının yanı sıra birçok iş sözleşmesi ve evlilik cüzdanını süslemiştir.

51 yaşındaki Ağamiri, geçen yıl Unesco’nun somut olmayan miras listesine yazılan Tazhib’in eski tezhip sanatının İran’ın kalan bir düzine ustasından biri.

30 yılı aşkın deneyime sahip zanaat ustası Ağhamiri, Tahran şehir merkezindeki stüdyosunda afp’ye verdiği demeçte, “Çok sabır ve hassasiyet gerektiren çok benzersiz bir iş” dedi.

“Herkes tarafından erişilebilir değil.”

Tazhib’in figüratif olmayan ve geometrik gelişimleri geleneksel olarak kutsal kitapların ve epik şiirlerin kenarlarını süslemiştir.

Sanat formu, islam öncesi İran’daki Sasani dönemine kadar uzanıyor, ancak insan tasvirlerini yasaklayan İslam’ın yedinci yüzyılın gelişinden sonra gelişti.

Ağhamiri, bir tasarımı bitirmesinin genellikle aylar sürdüğünü ve simetrik uyumunu bozan tek bir yanlış vuruşun onu baştan başlamaya zorlayabileceğini söylüyor.

AFP ziyaret ettiğinde, yaklaşık 50 santimetre çapında, iç içe geçmiş soyut, geometrik ve çiçek desenleriyle güneşin sembolik bir temsili olan şemsa tasarımı üzerinde çalışıyordu.

Parçaya dört aydan fazla bir süre önce başladığını ve Çin’den lapis lazuli, safran, guaj ve saf altın gibi doğal pigmentler kullanarak altı hafta içinde bitirmeyi hedeflediğini söyledi.

Ağhamiri, “Altının çok güçlü bir görsel çekiciliği var” dedi. “Pahalı ve işin algılanan değerini artırıyor.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar