Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaManila ve Pekin, Güney Çin Denizi Gerilimlerini 'Tırmandırmayı' Kabul Etti

Manila ve Pekin, Güney Çin Denizi Gerilimlerini ‘Tırmandırmayı’ Kabul Etti

Manila, tartışmalı sularda şiddetli bir çatışmanın ardından Filipinler ve Çin’in Salı günü Güney Çin Denizi üzerindeki “gerilimi azaltma” konusunda anlaştıklarını söyledi.

Filipin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ülkenin Spratly Adaları’ndaki ikinci Thomas Sürüsü adını kullanarak yaptığı açıklamada, “İki taraf Ayungin Sürüsü konusundaki kendi konumlarını tartıştılar ve kendi konumlarına halel getirmeksizin gerilimi azaltma konusundaki kararlılıklarını doğruladılar” dedi.

Bıçak, sopa ve balta kullanan Çinli sahil güvenlik personeli, geçen ay sürünün yakınında üç Filipin donanması teknesini kuşattı ve bindiler; bu, bir dizi artan çatışmada en son ve en ciddi olanıydı.

17 Haziran’daki çatışmada Filipinli bir asker parmağını kaybetti ve Manila ayrıca Çin sahil güvenlik’i silah yağmalamak ve üç teknenin yanı sıra seyir ve iletişim ekipmanlarına zarar vermekle suçladı.

Pekin, sahil güvenlik’in “profesyonel ve ölçülü” bir şekilde davranmasında ısrar etti ve çatışmadan Manila’yı suçladı.

Salı günkü açıklamada, Filipinler dışişleri müsteşarı Theresa Lazaro ve Çin dışişleri bakan yardımcısı Chen Xiaodong’un “açık ve yapıcı tartışmalar” yaptıkları belirtildi.

Filipin Dışişleri Bakanlığı, “Güney Çin Denizi’ndeki son olaylara dikkat çekerek, her iki taraf da güveni yeniden tesis etmeye, güveni yeniden inşa etmeye ve üretken diyalog ve etkileşime elverişli koşullar yaratmaya ihtiyaç olduğunu kabul etti” dedi ve “önemli farklılıkların devam ettiğini” belirtti.

Manalo, Filipin Senatosu’nun ikinci Thomas Shoal çatışmasıyla ilgili halka açık duruşmasında yaptığı konuşmada, “Diyaloğun önceliğine hala inanıyoruz ve bu ciddi olaylar karşısında bile diplomasinin galip gelmesi gerektiğine inanıyorum, ancak bunun da bir meydan okuma olduğunu kabul ediyorum” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar