Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaYaşamHavacılıkGe Aerospace, Tek Koridorlu Jetler için Hibrit Motorlar Geliştiriyor

Ge Aerospace, Tek Koridorlu Jetler için Hibrit Motorlar Geliştiriyor

GE Aerospace, önümüzdeki on yılın ortasına kadar yeni nesil dar gövdeli jetlere güç sağlayacağı umuduyla hibrit bir elektrik motoru geliştiriyor.

Teknoloji hala test edilirken, ge’nin başarılı olması durumunda, hibrit motorlu jetler üretebilir – gökyüzünün Toyota Prius’u gibi — havacılık endüstrisinin dünya çapındaki karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik uzun bir yol kat edecek, bunların yarısı tek koridorlu jetlerden geliyor.

Hibrit otomobiller yollarda yaygındır, ancak havacılık endüstrisini karbondan arındırmak çok daha zor kabul edilir. Hibrit motorlarda, bir uçak uçuş sırasında çeşitli enerji kaynakları kullanır. Airbus, enerji kaynaklarının (jet yakıtı veya elektrikle birleştirilmiş sürdürülebilir havacılık yakıtları) karışımının, standart bir uçuşa kıyasla yakıt tüketimini yüzde beşe kadar azalttığını tahmin ediyor.

Şirket yöneticileri, GE Aerospace’in, operasyonun farklı aşamalarında gücü desteklemek için elektrik motorlarını veya jeneratörlerini yüksek baypaslı bir turbofana yerleştirecek bir proje üzerinde Nasa ile birlikte çalıştığını söyledi.

Çarşamba günü şirket, hibrit bileşenlerin ilk testlerini ve motorun temel testini tamamladığını söyledi. Daha sonra bileşenleri ve motoru birlikte test etmeyi planlıyor.

ge’nin rakibi RTX, yakıt verimliliğini yüzde 30 artırmak amacıyla bir termik motoru elektrik motoruyla birleştiren bir hibrit-elektrik teknolojisi göstericisi üzerinde de çalışıyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar