Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaGreta Thunberg, İkinci Eurovision Yarı Finali Öncesinde Filistin Yanlısı Protestolara Katıldı

Greta Thunberg, İkinci Eurovision Yarı Finali Öncesinde Filistin Yanlısı Protestolara Katıldı

İklim aktivisti Greta Thunberg, İsrail’in bu yılki ikinci yarı final öncesinde şarkı yarışmasına katılımını protesto etmek için Perşembe günü Eurovision 2024 ev sahibi şehir Malmö’de binlerce Filistin yanlısı göstericiye katıldı.

İsrail’in Gazze’deki askeri harekatına yönelik protestolar ve boykotlar sırasında gerçekleşen yıllık kitsch festivali için İsveç’in güneyindeki şehirde yaklaşık 100.000 ziyaretçi toplandı.

21 yaşındaki Thunberg, Filistin direnişinin sembolü haline gelen geleneksel atkı keffiye’ye sarılı olarak, “Gençler öncülük ediyor ve dünyaya buna nasıl tepki vermemiz gerektiğini gösteriyor” dedi.

Yarışmaya ev sahipliği yapan Malmö Arena’nın çevresine metal barikatlar ve büyük beton bloklar yerleştirildi.

Polis mekanı koruyor ve ziyaretçilerin arenaya girmeden önce metal dedektörlerinden geçmesi gerekiyor. Çantalar kontrol ediliyor ve ziyaretçilerin yalnızca küçük çantalar getirmelerine izin veriliyor.

20 yaşındaki İsrailli yarışmacı Eden Golan, Perşembe günü ikinci yarı finalde “Hurricane” adlı şarkısını seslendirecek.

Yarışma mekanına yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki Malmö merkez meydanı Stortorget’te Filistin bayraklarından feragat ederek “İsrail’i boykot edin” diye bağıran büyük bir protestocu kalabalığı toplandı.

İsveç makamları güvenliği artırdı ve olası huzursuzluklar için can atıyorlar ve meydanda önemli bir polis varlığı vardı, canlı görüntüler gösterdi.

Malmölü protestocu Kasia Wiatrowska, arkasında “Libre Filistin” yazan yeşil bir tişört giydi.

Wiatrowska, “Eurovision’u seviyorum” dedi. “Hepimiz müziği seviyoruz. Ama bu yıl müzik insanları bölüyor ve bundan hoşlanmıyorum “diye ekledi.

Polis, gösteriye yaklaşık 5.000 kişinin katıldığını tahmin ediyor.

Bir polis sözcüsü Reuters’e verdiği demeçte, “Genel olarak sakin, birkaç kişiyi geri çevirdik” dedi.

Sadece bir isim veren başka bir protestocu Filistinli Amar, “Bugün buradayım çünkü dünyadaki ikiyüzlülüğü ve çifte standartları görüyorum.”

“Şu anda Gazze’de olanlara karşıyız. Ama aynı zamanda insanların Yahudilerden nefret etmediğimizi anlamalarını istiyorum “diye ekledi.

İsrail yanlısı bir gösteri de Perşembe günü saat 16: 00’da yapılacak.

Malmö polisine göre, tüm ülkelerden gelen heyetlerin çevresinde yüksek güvenlik var. Polis olay komutanı Lotta Svensson Pazar günü Reuters’e verdiği demeçte, “Durum nedeniyle elbette İsrail’e biraz daha göz kulak oluyoruz” dedi.

Etkinliği düzenleyen Avrupa Yayın Birliği (EBU), İsrail’in dışlanması çağrılarına direndi, ancak ülkeden Hamas saldırısına atıfta bulunduğu anlaşılan orijinal şarkısı “October Rain” in sözlerini değiştirmesini istedi.

İsrailli yarışmacı Golan, performansının insanları birleştirmeye yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

Reuters’e bu hafta verdiği röportajda, “Özellikle bu yıl bizim için çok önemli bir an” dedi. “Ülkemin sesi olma fırsatına sahip olduğum için onur duyuyorum.”

Perşembe günkü yarı final 1900 gmt’de başlayacak ve ayrıca Malta, Arnavutluk, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Danimarka, Ermenistan, Letonya, San Marino, Gürcistan, Belçika, Estonya ve Norveç’ten yarışmacılar da yer alacak.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar