Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan: Afgan Diplomat 'Kişisel Saldırı ve Hakaret' Nedeniyle İstifa Etti

Hindistan: Afgan Diplomat ‘Kişisel Saldırı ve Hakaret’ Nedeniyle İstifa Etti

Afganistan’ın Bombay Başkonsolosu Zakia Wardak, Hindistan’daki Afganistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’ndeki görevinden istifa etme kararını açıkladı. Wardak, geçtiğimiz yıl çok sayıda “kişisel saldırı ve iftira” ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Gelişme, Gelir İstihbarat Müdürlüğü’nün Hindistan’dan Dubai’ye altın kaçakçılığı girişiminde bulunduğu iddiasıyla onu yakalamasının ardından geldi.

Örgütlenmiş gibi görünen bu saldırıların, rolünde etkin bir şekilde faaliyet gösterme yeteneğini ciddi şekilde etkilediğini ve Afgan toplumunda “propaganda kampanyaları” arasında olumlu bir değişiklik getirmek isteyen kadınların karşılaştığı zorlukları sergilediğini söyledi.

Zakia Wardak, X’te yayınlanan bir bildiride, “5 Mayıs 2024 tarihinden itibaren Hindistan’daki Afganistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’ndeki görevimden uzaklaşma kararımı büyük bir üzüntüyle duyuruyorum. Geçtiğimiz yıl boyunca sadece bana yönelik değil, yakın aileme ve yakın akrabalarıma yönelik çok sayıda kişisel saldırı ve iftira ile karşılaştım.”

Örgütlenmiş gibi görünen bu saldırılar, rolümde etkin bir şekilde faaliyet gösterme yeteneğimi ciddi şekilde etkiledi ve devam eden propaganda kampanyalarının ortasında modernleşmeye ve olumlu değişim getirmeye çalışan Afgan toplumundaki kadınların karşılaştığı zorlukları gösterdi” dedi.

Afgan diplomat, kendisine yapılan saldırıların şaşırtıcı olmadığını, ancak kendisine yakın olanların aldığı bedele hazırlıklı olmadığını belirtti.

Zakia Wardak, “Bana ve karakterime yapılan saldırılar tamamen şaşırtıcı olmasa da, kamusal yaşamda olmak kendimi hazırladığım bir şey olduğu için, bana yakın olanlara verdiği bedel için hazırlıksızdım. Onları bu kadar yersiz ve korkunç derecede haksız deneyimlere maruz bırakmak adil değildir.”

“Karakterime hakaret etmeyi ve çabalarımı baltalamayı amaçlayan bu saldırıların ısrarlı ve koordineli doğası tolere edilebilir bir eşiği aştı. Kamusal anlatının, yapıcı yardım ve desteğe odaklanmak yerine, bu sistem içindeki tek kadın temsilciyi haksız yere hedeflediği giderek daha açık hale geldi “dedi.

Refahına ve normal bir kapasitede çalışabilme yeteneğine öncelik vermeyi gerekli gördü ve görevinden istifa etmeye karar verdi. Hindistan hükümetine sıcak karşılamaları ve görev süresi boyunca kendisine verilen sarsılmaz destekleri için teşekkür etti.

Zakia Wardak, “Ülkemize hizmet etmek ve olumlu değişime katkıda bulunmak benim tutkum olsa da, refahımı ve normal bir kapasitede çalışabilme yeteneğimi ön planda tutmayı gerekli buluyorum. Bu nedenle, şu anki görevimden istifa etmek için zor bir karar verdim.”

“Görev sürem boyunca sıcak karşılamaları ve sarsılmaz destekleri için Hindistan Hükümetine yürekten şükranlarımı sunuyorum. Son üç yıldır Hindistan halkının yanında çalışmak büyük bir ayrıcalıktı. Uluslarımız arasındaki işbirlikçi çabalar ve ortak ilerleme vizyonu için minnettarım “dedi.

Kadın liderliğinin desteklendiği bir gelecek umudunu dile getiren Afgan diplomat, “Liderlik rolündeki kadınların desteklendiği ve saygı duyulduğu, düşmanlık ve iftira ile karşılanmak yerine ilerleme fırsatlarının benimsendiği bir gelecek için içtenlikle umut ediyorum. Olumlu değişimi savunmaya olan bağlılığım, bu karara rağmen sarsılmaz olmaya devam ediyor.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar