Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAESingapur Havayolları Türbülansı: Küresel Havayolları Artık Güvenlik Politikalarını Gözden Geçiriyor

Singapur Havayolları Türbülansı: Küresel Havayolları Artık Güvenlik Politikalarını Gözden Geçiriyor

Singapur Havayolları türbülans olayından sonra biri öldü ve en az 20 kişi yaralandı, birçok küresel havayolu güvenlik ve emniyet kemeri politikalarını gözden geçiriyor. Birçoğu şu anda birden fazla havayolundan veri paylaşan Türbülans Farkındalık platformuna katılmak için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile görüşüyor.

IATA Operasyon, Emniyet ve Güvenlik Kıdemli Başkan Yardımcısı Nick Careen, ”Politikalarını gözden geçiren birkaç kişi var” dedi.

“Türbülans Farkındalık platformuna ilginin arttığını gördük. Dünya çapında birçok havayolu şirketi ile görüşmeler yaptık. Eve bu kadar yakın bir olay olduğunda, prosedürleri yeniden değerlendireceğinizden, bazılarını güçlendireceğinizden ve mümkünse iyileştireceğinizden emin olabilirsiniz.”

Careen, Pazar günü Dubai’de başlayan üç günlük IATA yıllık genel kurulunda konuşuyordu. Şu anda platforma 2.400 uçak kullanarak veri besleyen yalnızca 21 havayolu var. Fikrin, havayollarının türbülansın bildirildiği rotalardan kaçınabileceği olduğunu söyledi.

“Bir meydan okumanın olduğu yer, [türbülansı] göremediğiniz zamandır” dedi. “Artan verilerle daha iyi kararlar vermemizi sağlayacak. Bize en fazla sorunun nerede ortaya çıkabileceğini ve hangi yollardan kaçınılacağını gösterecek, bu da tahmin edilmesi neredeyse imkansız.”

Geçen hafta Emirates Havayolları, bu tür olayları yüksek doğrulukla ve gerçek zamanlı olarak kaydetmek için IATA Türbülans Farkında platformuna katıldı. Havayolu, 140 uçağını, gelişmiş güvenlik, verimli navigasyon ve uçuş planlarının optimizasyonu için etkilenen alanların etrafındaki en iyi yolları çizme araçlarıyla donattı.

Türbülansta artış

Dünya çapında artan türbülans vakaları bildirilmiştir. Singapur Havayolları olayından kısa bir süre sonra, Doha’dan Dublin’e giden Qatar Airways uçuşunun 12 yolcusu türbülans nedeniyle yaralandı. Geçen yıl Aralık ayında, Perth’den Dubai’ye bir Emirates uçuşu da benzer bir olay yaşadı ve bazı yolcuları ve mürettebatı hafif yaralandı.

Ancak Careen’e göre bu, türbülansın eskisinden daha sık meydana geldiği anlamına gelmiyor. “Bu tür olayların bildirildiği artan vakalar oldu” dedi. “Bu iyi bir şey çünkü ölçülenler düzeltilebilir. Bu konuda daha fazla farkındalık oldu çünkü son zamanlarda bazı önemli olaylar yaşadık.”

Bunun mutlaka hava ile ilgili olduğu anlamına gelmediğini belirtti. “Potansiyel çevresel faktörler hakkında bazı çalışmalar yapıldı” dedi. “Bu hala izlediğimiz bir şey, ancak hepsinin çevresel olarak yönlendirildiğine dair hiçbir kanıtımız yok.”

Geçen yıl yayınlanan bir İngiliz araştırması, küresel ısınmanın bir sonucu olarak uçuş türbülansının arttığını göstermişti. Birleşik Krallık’taki Reading Üniversitesi’ndeki temiz hava türbülansı üzerine çalışan bilim adamları, tipik olarak yoğun bir Kuzey Atlantik rotasında 1979 ile 2020 arasında şiddetli türbülansın% 55 arttığını bulmuşlardır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar