Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaSlovakya Başbakanı Robert Fico Suikast Girişiminden Sonra İstikrarlı Ama 'Çok Ciddi'

Slovakya Başbakanı Robert Fico Suikast Girişiminden Sonra İstikrarlı Ama ‘Çok Ciddi’

Slovakya Başbakanı Robert Fico, ülkede derin siyasi bölünmelere yol açan bir suikast girişiminde beş kez vurulduktan sonra bir hastane yetkilisinin Perşembe günü “çok ciddi” ancak istikrarlı bir durumda olduğunu söyledi.

Silahlı saldırı, Avrupalı bir siyasi lidere 20 yıldan uzun süredir yapılan ilk büyük suikast girişimiydi ve siyasi analistler ve milletvekillerinin kıtada giderek daha ateşli ve kutuplaşmış bir siyasi iklimin göstergesi olduğunu söylemesiyle uluslararası kınamaya neden oldu.

Haber sitesi tvnoviny.sk Perşembe günü polisin şüpheliyi cinayete teşebbüsle suçladığını ve 25 yıldan ömür boyu hapis cezasına çarptırılabileceğini bildirdi.

Hükümet dairesi, Slovakya’nın bir devlet güvenlik konseyi toplantısı düzenleyeceğini ve kabinenin Perşembe günü saat 11: 00’den (0900 GMT) itibaren de toplanacağını söyledi.

Fıco’nun kabul edildiği Banska Bystrica’daki F.D. Roosevelt Üniversitesi Hastanesi müdürü Miriam Lapunikova, başbakanın birden fazla ateşli silah yarasını tedavi etmek için iki ekiple beş saat ameliyat geçirdiğini söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Bu noktada durumu istikrara kavuştu, ancak gerçekten çok ciddi, yoğun bakım ünitesinde olacak” dedi.

Zanlı 59 yaşındaki Fico’yu vururken, başbakan Slovakya’nın merkezindeki Handlova kasabasında bir hükümet toplantısına başkanlık ettikten sonra sokakta destekçileri selamlıyordu.

Slovak haber medyası, 71 yaşındaki silahlı adamın bir alışveriş merkezinde eski bir güvenlik görevlisi, üç şiir koleksiyonunun yazarı ve Slovak Yazarlar Derneği üyesi olduğunu bildirdi. Haber bülteni Aktuality.sk şüphelinin oğlunun babasının yasal silah ruhsatı sahibi olduğunu söylediğini aktardı.

Başbakan Yardımcısı Robert Kalinak, doktorların Fıco’nun durumunu bir gecede istikrara kavuşturmayı başardığını ve daha fazla iyileşme sağlamak için prosedürlerin devam ettiğini söyledi.

“Maalesef yaraların karmaşık doğası nedeniyle durum çok ciddi olmaya devam ediyor, ancak hepimiz durumu yönetmede başarılı olacağımıza kesin olarak inanmak istiyoruz” dedi.

Olay, saldırganın başbakana birkaç korumanın eşlik etmesine rağmen yakın mesafeden beş el ateş etmeyi başarması nedeniyle Fıco’nun güvenlik düzenlemeleri konusunda soruları gündeme getirdi.

‘Siyasi güdümlü’

Facebook’a gönderilen tarihsiz bir videoda, iddia edilen saldırganın “Hükümet politikasına katılmıyorum.”

“Tasfiye edilmiş kitle iletişim araçları. Rtv’ler (kamu yayıncısı) neden saldırıya uğruyor? Neden insanlar… Mazak, neden görevinden atıldı,”diye devam etti, bir devlet yargı konseyi başkanı olarak görevden alınan Jan Mazak’a atıfta bulundu.

Reuters, videodaki kişinin Fıco’nun vurulmasından sonra tutuklanan adamın görüntüleriyle eşleştiğini doğruladı.

İçişleri Bakanı Matus Sutaj Estok Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında saldırının “siyasi amaçlı” olduğunu söyledi.

Fıco ve hükümet koalisyonundaki müttefikleri, orta Avrupa devletinde gerginliklere yol açtıklarını söyleyerek medya ve muhalefet kesimlerini eleştirdiler.

Slovakya’nın en büyük muhalefet partisi liberal, batı yanlısı İlerici Slovakya, planlanan bir protestoyu iptal etti ve gerginliğin tırmanmasını önlemek için kısıtlama çağrısında bulundu.

5,4 milyonluk ülke, geçtiğimiz ay müttefiki Peter Pellegrini’nin kazanmasının ardından Fico’nun iktidarı ele geçirmesine yardımcı olan zorlu cumhurbaşkanlığı seçimleri de dahil olmak üzere son yıllarda kutuplaşmış siyasi tartışmalara tanık oldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında dördüncü kez başbakan olarak geri döndüğünden bu yana Fıco, muhalefet eleştirmenlerinin hukukun üstünlüğünü tehdit eden bir güç ele geçirme olduğunu söyledikleri politikayı hızla değiştirdi.

Hükümeti, Rusya ile diyalog açarken Ukrayna’ya verdiği desteği artırdı, yolsuzluk cezalarını zayıflatmaya çalıştı ve yüksek yolsuzlukla mücadele eden özel bir savcılığı ortadan kaldırdı ve medya özgürlüğünü koruma çağrılarına rağmen RTVS kamu yayıncısını yenilemeyi teklif etti.

Fıco, Slovakya’nın ana akım medyasını uzun zamandır eleştiriyor ve bazı yayın organlarıyla konuşmayı reddediyor. Partisinin üyeleri son aylarda medyayı ve muhalefet eylemlerini patlattı.

Son zamanlarda siyasetçilere yönelik bir dizi saldırı gören Almanya’da Şansölye Olaf Scholz Çarşamba günü şokunu dile getirerek şiddetin Avrupa siyasetinde yeri olmadığını söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar