Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEYakalandı! Fujairah'ta Serbest Kalan Vahşi Kedi Bulundu; Sahibi Para Cezasına Çarptırıldı

Yakalandı! Fujairah’ta Serbest Kalan Vahşi Kedi Bulundu; Sahibi Para Cezasına Çarptırıldı

Fujairah’taki yetkililer, dağların yakınında bulunan bir yerleşim bölgesinde serbest bırakılan vahşi bir kediyi yakaladılar.

Kedinin klipleri Pazartesi günü viral olmaya başladığında, Fujairah Çevre Otoritesi’nden uzman ekipler vahşi kedinin yerini belirlemek için hemen harekete geçti.

Fujairah Çevre Ajansı Direktörü Aseela Moalla, Khaleej Times’a konuşan bir BAE vatandaşının hayvanın sahibi olarak tanımlandığını söyledi. Vatandaş yetkililerle işbirliği yaparak vahşi kediyi teslim etti ve böyle bir hayvana sahip olmanın yasal olup olmadığı konusundaki cehaletini kabul etti.

Moalla’ya göre, o zamanlar saldırgan olmayan vahşi kediyi yakalamaya üç kişi dahil oldu. Hayvan, videonun çekildiği bölgede bulundu. İşte karakalın orijinal videosu:

Sahibine ağır bir para cezası verildi. Otorite kesin tutarı açıklamamış olsa da, BAE yasalarına göre kayıt olmadan tehlikeli bir hayvana sahip olmanın cezası 10.000 Dh’den başlıyor ve 500.000 Dh’ye kadar çıkabiliyor.

Karakal şimdi hayvana uygun bakım ve ortamı sağlayacak bir hayvanat bahçesine teslim edildi.

Moalla, karakalların CITES anlaşmasının kırmızı kategorisine girdiğini ve mülkiyetlerini veya ticaretlerini yasaklayan yerel ve federal yasalarla korunduğunu da sözlerine ekledi. Bu orta büyüklükteki vahşi kedilerin Hacer sıradağlarında yaşadıkları ve avlarını yakalamak için 10 fit havaya atlayabilecekleri bilinmektedir. Ayrıca ülkenin ekosisteminde önemli bir rol oynarlar.

Vahşi bir kediye rastlarsanız ne yapmalısınız

Birleşik Arap Emirlikleri’nde serbestçe dolaşan vahşi hayvanlarla karşılaşma vakaları nadir olmakla birlikte, sakinlerin biriyle yüz yüze gelmesi durumunda, otorite mümkün olduğunca sakin kalmalarını ve durumu herhangi bir şekilde ağırlaştırmaktan kaçınmalarını tavsiye eder. Hayvan bir tehdit almazsa, yoluna çıkanlara saldırmaması veya zarar vermemesi muhtemeldir.

Bazı ilk raporlar, Fujairah’taki avda tespit edilen vahşi hayvanın bir vaşak olduğunu öne sürdü. Ancak otorite, bunun bir karakal olduğunu açıklığa kavuşturdu – genellikle orta büyüklükte bir vahşi kedi olan vaşakla karıştırılan bir yaratık. Vaşak, görünüşte karakaldan nispeten daha kürklüdür. İkincisi aynı zamanda ‘çöl vaşağı’ olarak da adlandırılır ve bu da karışıklığa katkıda bulunur; Ancak, vaşak ailesinin bir parçası değildir.

Kurum, tehlikeli hayvanlara sahip olan kamu üyelerini, onları en kısa sürede otoriteye kaydettirmeye ve kara ve deniz hayvanlarını veya herhangi bir çevresel şikayeti ücretsiz 800368 numaralı telefondan bildirmeye çağırır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar