Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeMubadala, 6,4 Milyar Dolarlık Avustralya Üre Projesine Yatırım Yapıyor

Mubadala, 6,4 Milyar Dolarlık Avustralya Üre Projesine Yatırım Yapıyor

Abu Dabi egemen yatırımcısı Mubadala Yatırım Şirketi, Avustralya’nın en büyük tesisi ve dünyanın en büyük üre gübre tesislerinden biri olan Perdaman’ın 6,4 milyar dolarlık Batı Avustralya Üre projesine Küresel Altyapı Ortaklarıyla birlikte yatırım yaptığını duyurdu.

Varlık fonu’nun 2030 yılına kadar Asya’daki maruziyetini ikiye katlama hedefiyle uyumlu olan yeni yatırım, Avustralya gübre endüstrisine şimdiye kadar yapılmış en büyük yatırımı temsil ediyor ve tesisin yılda iki milyon tondan fazla üre üretmesi bekleniyor.

Egemen yatırımcı yaptığı açıklamada, tesisin yüksek kaliteli gübrelere olan artan talebi ele alacağını, Avustralya’nın ithalata olan bağımlılığını azaltacağını ve 90 milyon kişiye kadar gıda güvenliğinin sağlanmasını destekleyeceğini söyledi.

Mubadala’nın Geleneksel Altyapı Genel müdürü Saed Arar, varlık Fonu’nun büyüyen portföyünü Perdaman’ın Avustralya’daki dünya standartlarında üre projesine yaptığı yatırımla çeşitlendirmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

“Yatırım, üre üretiminin karbon ayak izini azaltırken ulusal ve bölgesel gıda güvenliği hedeflerini destekleyerek Mubadala’nın sorumlu yatırım yetkisine uyuyor. Küresel Altyapı Ortaklarıyla uzun süredir devam eden ilişkimize dayanarak, yerel topluluklara fayda sağlayan ve iklim değişikliğinin etkisini azaltan projeler sunmaya odaklanarak Perdaman’ı etkileyici ve sürdürülebilir büyümesi konusunda desteklemekten heyecan duyuyoruz ”dedi.

Mubadala, tesisin optimize edilmiş enerji verimliliği ve düşük emisyon sağlamak için en son teknolojiyi kullanacağını söyledi. “Tesis, kömür bazlı üre ithalatının yerini almanın yanı sıra, endüstriyel emisyonları en aza indirmek ve gübre üretiminin karbon ayak izini azaltmak için güneş enerjisi ve yeşil hidrojen gibi temiz teknolojileri benimseyecek ve dünyanın önde gelen kimyasal ve gübre şirketlerinden Perdaman, tesisi net sıfır yapmaya kararlı 2050 yılına kadar “dedi.

Yönetim altındaki yaklaşık 300 milyar dolarlık varlığın yalnızca yüzde 12’si Mubadala’nın bugün Asya’da bulunuyor. Abu Dabi’nin ekonomisini çeşitlendirmekle görevli üç ana devlet varlık fonundan biri olan Mubadala, bu sayıyı 2030 yılına kadar yüzde 25’e yaklaştırmak istiyor.

Geçtiğimiz ay Mubadala, Hindistan’ın eğitim odaklı bankacılık dışı finans şirketi Avanse Financial Services’in 10 milyar Rs’lik finansman turuna liderlik etti.

Dünyanın egemen yatırım fonlarını takip eden Global SWF, 2024 yıllık raporunda BAE’DEN üç swf’nin 2023’te toplam 36,5 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi.

Mubadala, 17,5 milyar dolarlık yatırımlarla ilk 10 SWF listesinde üçüncü sırada yer alırken, onu 13,2 milyar dolarlık yatırımlarla Abu Dabi Yatırım Otoritesi (Adıa) izledi.

Global swf’ye göre, son birkaç yılın en aktif satıcılarından biri, 2018 ile 2022 arasında neredeyse yatırım yaptığı rakamla 122,7 milyar doları elden çıkaran Mubadala oldu.

Küresel SWF, egemen varlık fonları, kamu emeklilik fonları ve merkez bankaları da dahil olmak üzere devlete ait Yatırımcıların varlıklarının 2025 yılına kadar 54,9 trilyon dolara ve 2030 yılına kadar 71,0 trilyon dolara ulaşmasını bekliyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar