Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: 7 Yaşındaki Ebeveynlerin Nargilesi Nedeniyle Durmadan Öksürüyor; Doktorlar Sigara İçme Riskleri...

BAE: 7 Yaşındaki Ebeveynlerin Nargilesi Nedeniyle Durmadan Öksürüyor; Doktorlar Sigara İçme Riskleri Konusunda Uyarıyor

7 yaşında Mısırlı bir çocuk olan Tarek, boğaz ağrısı, tekrarlayan soğuk algınlığı, sürekli öksürük, hırıltı ve geceleri gözle görülür şekilde daha kötü olan göz rahatsızlığını içeren semptomlar gösterdikten sonra çocuk kliniğine başvurdu. Thumbay Üniversitesi Hastanesi’ndeki doktorlar Tarek’in hastalığının arkasındaki nedenleri teşhis ettiğinde, ebeveynlerinin özellikle çocuğun gündüz saatlerinin büyük bir bölümünü geçirdiği oturma odasında sık sık içeride nargile içtiği sonucuna varıldı. Fizik muayene ve spirometri testleri, reaktif hava yolu hastalığı ve astımla tutarlı olarak akciğer fonksiyonunun azaldığını gösterdi – ikinci el dumana maruz kalma ile şiddetlendi. Kısa süreli inhalasyon kortikosteroidleri ve akut astım atakları için bir bronkodilatör reçete edildi. Ebeveynlere iç mekanlarda sigarayı bırakmaları, pencereleri açık tutarak havalandırmayı iyileştirmeleri ve iç mekan hava kalitesini artırmak için hava temizleyicileri kullanmaları önerildi. Tarek’in solunum semptomları ve akciğer fonksiyonu, bir aylık takip ziyaretinde önemli ölçüde iyileşti. Tütün dumanı öldürücüdür ve maruz kalan sigara içmeyenler için önemli sağlık riskleri oluşturan 4.000’den fazla toksik kimyasal içerir. Halkı bilinçlendirme kampanyalarına rağmen, pasif içiciliğin tehlikeleri acil bir halk sağlığı sorunu olmaya devam ediyor. Son çalışmalar, çocuklarda koroner arter hastalığı, akciğer kanseri, astım ve solunum yolu hastalıkları risklerinin artması da dahil olmak üzere ikinci el dumana maruz kalanlar için ciddi sağlık etkilerini vurgulamıştır.

İkinci el duman sigara içmeyenleri etkiler

Doktorlar, ikinci el dumanın (SHS) bir takım sağlık riskleri oluşturduğunu ve sigara içmeyenler üzerinde büyük etkisi olduğunu söyledi. Başlıca sorunlardan biri, kan damarı yağ birikintilerinin ve arterlerin sertleşmesinin bir sonucu olarak kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıkların daha yüksek olasılığıdır. Ek olarak, kanın pıhtılaşması ve pıhtılaşmasının artmasıyla bağlantılı olarak, shs’ye maruz kalma, kalple ilgili bozuklukların görülme sıklığını artırır. “İkinci el dumana maruz kalmak, sigara içmeyenlerde akciğer kanseri ve astım, kronik bronşit ve amfizem gibi kronik akciğer rahatsızlıkları riskini artırıyor. Ayrıca, shs’ye maruz kalmanın meme kanseri, lenfoma ve lösemi dahil diğer kanserlerin gelişimine katkıda bulunabileceğini gösteren kanıtlar var, “diyor Thumbay Üniversitesi Hastanesi’nde uzman göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Mohamed Saifeldin Abdelrahaman Mohamed.

 

Doktor Hassan Razein. Fotoğraf: Sağlanan
“Fiziksel sağlığın ötesinde, SHS zihinsel ve duygusal refahı da etkileyebilir. Bazı çalışmalar, shs’ye maruz kalma ile depresyon belirtileri arasında da bir bağlantı olduğunu gösteriyor “diye ekledi.

Gençler ve yetişkinler üzerinde farklı etki

Doktorlar, pasif içiciliğin farklı yaş gruplarını çeşitli şekillerde etkilediğini söylüyor. Doktorlar, çocukların solunum yolu enfeksiyonlarına, kulak enfeksiyonlarına ve astım tetikleyicilerine daha duyarlı olduklarını söyledi. International Modern Hospital Dubai’de uzman bir göğüs hastalıkları uzmanı olan Dr. Muhammed Aslam, ”Akciğer gelişimlerini de etkileyebilir” dedi. “Yetişkinlerde kalp hastalığı, felç ve akciğer kanseri riski artacaktır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi solunum sorunları da şiddetlenebilir. Yaşlılarda, genellikle daha zayıf bir bağışıklık sistemi nedeniyle kardiyovasküler hastalıklar, solunum problemleri ve mevcut sağlık koşullarının şiddetlenmesi olasılığı daha yüksek olacaktır ”diye ekledi Dr. Aslam. Ancak Dubai’deki Zulekha Hastanesi’nde uzman göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Hassan Razein’e göre hamile kadınlar ikinci el dumandan daha fazla etkileniyor.

 

Dr. Muhammed Aslam. Fotoğraf: Sağlanan
Razein, ”İkinci el dumana maruz kalan hamile kadınların bebeklerinde erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve gelişimsel sorunlar riski daha yüksektir” dedi.

Maruz kalma belirtileri

Doktorlara göre, ikinci el dumana maruz kalmanın erken belirtileri göz tahrişi, solunum sorunları ve baş ağrılarıdır. Ancak doktorlar, uzun vadeli etkilerin kardiyovasküler sağlığı etkilediğini söyledi. Dr. Aslam, ”Kanın pıhtılaşmasındaki değişiklikler ve uzun süreli maruz kalma nedeniyle arterlerde ve hipertansiyonda artan plak birikmesi, kalp krizi ve felç riskini artırabilecek kronik yüksek tansiyona yol açabilir” diye ekledi.

Önleyici tedbirler

Doktorlar, sigara içmenin yaygın olduğu belirli yerlerden uzak durmanın çok önemli olduğunu söylüyor. “Bu, dumansız restoran, bar ve otel seçmeyi ve işyerlerinde ve kamusal alanlarda dumansız politikaları savunmayı içerebilir. Evde dumansız bir atmosfer sağlamak esastır. Evde sigara içenleri dışarıda, kapı ve pencerelerden uzakta sigara içmeye teşvik etmek en iyisidir “dedi. “Ebeveynler olarak, evinizde, arkadaşlarınızda veya aile üyelerinizin evlerinde olsun, çocuklarınızın sigara içmediğinden emin olmanız zorunludur. Çocukları ikinci el dumanın tehlikeleri konusunda eğitmek de onları bundan kaçınmaları için güçlendirebilir “dedi. Doktorlar, hava temizleyicilerinin kullanımının iç mekan kirliliğini azaltmaya yardımcı olduğunu, ancak dumansız bir atmosferin yerini alamayacaklarını ekledi. Dr. Abdelrahaman, ”Yeterli havalandırma olduğundan emin olmak da yardımcı olabilir, ancak SHS ile ilgili tehlikeleri tamamen azaltmayacaktır” diye ekledi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar