Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai, Abu Dabi ve Sharjah, Mena'daki En İyi 10 Başlangıç Merkezi Arasında...

Dubai, Abu Dabi ve Sharjah, Mena’daki En İyi 10 Başlangıç Merkezi Arasında Yer Alıyor

Üç BAE emirliği — Dubai, Abu Dabi ve Sharjah — Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki ilk on başlangıç ekosistemi arasında yer alıyor.

Global Startup Ecosystem Report (GSER) 2024’e göre Dubai, finansmanda 10 üzerinden 10 puan alarak inovasyonu erken aşama finansman ve yatırımcı faaliyetleriyle ölçtü. Son 10 yılda dört veya daha fazla tek boynuzlu atı olan gelişmekte olan 19 ekosistemden biri olan beş tek boynuzlu atı vardır.

Abu Dabi, Mena’da en hızlı büyüyen gelişmekte olan ekosistemdi ve ekosistem değerinde yüzde 28’lik bir büyümeye işaret ederken, Sharjah sıralamada 7. sıraya yükseldi.

Sharjah ayrıca Bilgi ve Performans kategorileri için en iyi 15 sıralamada yer aldı. Sharjah’ın başarısı, stratejik konumu ve eğitime yapılan yıllık 1,5 milyar dolarlık yatırım da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlanıyor.

İlk 10 sıralamada yer alan diğer Mena gelişmekte olan başlangıç ekosistemleri arasında Tel Aviv, Kahire ve Riyad yer alıyor. Tel Aviv, İlk 40 içinde yer alan tek Mena ekosistemidir ve küresel olarak bir sıra yükselerek 4 numaraya (Los Angeles ile bağlantılı) yükselen bölgenin önde gelen ekosistemi olmaya devam etmektedir. İsrail yüksek teknoloji sektörü, gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 18’ini, ihracatın yüzde 48’ini ve işgücünün yüzde 11’ini oluşturan ülke ekonomisinin motorudur.

Kahire, Gelişmekte Olan Ekosistemler Sıralamasında geçen yılki 51-60 aralığından 41-50 aralığına yükseldi. Ortalama olarak bir VC turundan elde edilen pist teknolojisi girişimlerinin miktarını ölçen, paranın karşılığını alan en iyi Mena Ekosistemidir.

Riyad ve Abu Dabi yükselen sıralamada yükseldi – Riyad geçen yılki 61-70 aralığından 51-60’a ve Abu Dabi 81-90 aralığından 61-70 aralığına yükseldi.

Abu Dabi, çıkışlardan ve finansmandan yaratılan birikmiş teknoloji başlangıç değerine dayalı olarak bir ekosistemin boyutunu ve performansını ölçerek performans açısından Mena Ekosisteminde ikinci sırada yer alıyor.

Abu Dabi’nin küresel teknoloji ekosistemi Hub71’in ortaya çıkışı, 2019kuruluşundan bu yana toplu olarak 1,5 milyar dolar fon toplayan 315’in üzerinde girişimi barındıracak şekilde büyüdü.

Muscat, 01 Temmuz 2021 ile 31.2023 Aralık tarihleri arasında 313 milyon dolarlık ekosistem değeri yarattı. Ekosistem değeri, çıkışların ve başlangıç değerlemelerinin değeri olarak hesaplanan ekonomik etkinin bir ölçüsüdür.

Sharjah, 01 Temmuz 2021 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında 424 milyon dolarlık ekosistem değeri yarattı. Bang for the buck’taki Mena ekosisteminde beşinci sırada yer alıyor ve teknoloji girişimlerinin ortalama olarak bir VC turundan elde ettiği pist miktarını ölçüyor.

Sharjah’ın amiral gemisi başlangıç inkübatörü Sheraa başkanı Sheikha Bodour bint Sultan Al Qasimi, ‘KİK bölgesinde 4., Mena başlangıç ekosisteminde 7. sırada yer almak, Sharjah’ın girişimciliğe stratejik odaklanmasının işe yaradığını ve fark edildiğini gösteriyor. Başlangıç ekosistemimiz yatırımcı ve iş dostudur, inovasyonu beslemeye kendini adamıştır ve ileri görüşlü zihinlerin birleştiği dinamik bir küresel merkezdir. Doğru yoldayız ve bu adım, Sharjah’daki girişimcileri güçlendirme ve bölgede ve ötesinde sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı teşvik etme kararlılığımızı güçlendiriyor.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar