Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDubai Haber AğıÜniversite denemesi yazmak için akademik ipuçları

Üniversite denemesi yazmak için akademik ipuçları

Unutmadıkları bir makale yazmak için mi? Aşağıdaki kılavuzda verilen ipuçlarını izlerseniz kolaydır.

Fazla uzatmadan…

Komut İstemini Anlayın

Yazmaya başlamadan önce, deneme istemini anlamak çok önemlidir. Bir kolej deneme yazarı olarak, gerçekten (gerçekten!) soruyu anlayın, kilit temaları ve gereksinimleri belirleyin ve kabul komitesinin işinizde ne görmeyi umduğunu düşünün.

Sizin için önemli bir şey hakkında yazmayı seçin

Genellikle iki seçenekten biridir: ya kendiniz seçersiniz ya da öğretmenlerinizin size atadıklarıyla ilgilenirsiniz. Beğendiğiniz herhangi bir konuyu seçme özgürlüğünüz varsa, gerçekten ilgilendiğiniz bir şey hakkında yazın.

Beyin fırtınası

Konu avı aşamasındayken, deneme fikirlerini beyin fırtınası yapmak için zaman ayırın. İyi haber şu ki, sıcak konular bulmak için tonlarca yol var. Olayları ve kişisel deneyimleri düşünün, en son haberlere göz atın veya geçmişin olaylarına odaklanın.

Özgün Ol

Evet, metninizde intihal % değerini kontrol etmeniz gerekecek; ancak, özgün olmak yalnızca intihal edilmemiş bir makale oluşturmakla ilgili değildir. Aynı zamanda kim olduğunuzla tutarlı bir konu seçmekle de ilgilidir. Günlük iletişimde genellikle kullandığınız kendi mizah anlayışınıza, sesinize ve kelime dağarcığınıza dayanan bir makale oluşturun.

Okuyucularınızı baştan bağlayın

Makalenize çengel bir açılış cümlesi veya paragrafı ile başlayın. Hedef okuyucularınızı en baştan bağlamak için etkileyici fikirler, gerçekler, istatistikler, anekdotlar veya başka herhangi bir şey kullanın.

Değerli bir tez ifadesi geliştirin

Tez beyanınız tartışmalı, spesifik ve isteğinizle alakalı olmalıdır. Yazarların okuyuculara yön vermek ve makalenizde ne bekleyeceklerini bildirmek için kullandıkları bilgi parçasıdır.

Her zaman bir anahat oluştur

Kağıdınızın yapısını göstermek için ayrıntılı bir taslak oluşturun. Buradaki göreviniz, metninizi giriş, gövde ve sonuç gibi mantıksal bölümlere ayırmaktır. Bu taslağı mantıklı ve tutarlı yazma için yol gösterici bir ışık olarak kullanın.

Araştırmayı yap

Deneme konusuna bağlı olarak, ilgili bilgi ve kanıtları toplamak için araştırma yapmanız gerekebilir. Yalnızca kitaplar, akademik dergiler, makaleler, web siteleri ve diğer güvenilir basılı ve siber materyaller gibi güvenilir bilgi kaynaklarını kullanmanızı öneririz.

Kişiliğinizin parlamasına izin verin

Tutkularınızı, karakter özelliklerinizi ve coşkunuzu sergileyen kişisel anılarınızı, anekdotlarınızı, alıntılarınızı ve içgörülerinizi paylaşın. Okuyucularınıza bir birey olarak kim olduğunuzu gösterme şansınız.

Hedef kitleniz için yazın

Hedef okuyucularınızın konunuz hakkında zaten bildiklerini düşünün. Farkında olmadıklarına inandığınız herhangi bir bilgi var mı? İncelenen konuda çok önemli bir rol oynadıkları için bir makaleye dahil edilmesi gereken herhangi bir fikir var mı?

Bir ‘Vurucu’ sağla

Gazetecilikte, bir ‘vurucu’ sözde yumruk çizgisi olarak bilinir. Bir cümle, küçük bir paragraf veya makalenizin her şeyi birbirine bağlayan tüm bölümü (sonuncusu) olabilir.

Sürpriz unsuru ekle

Kağıt bağlamında mantıklıysa, beklenmeyenleri deneyebilirsiniz. Bir noktada, makalenizi değiştirebilir veya hikayenizde beklenmeyen bazı bilgileri paylaşabilirsiniz. Vay etkisi garanti edilir.

Konuyla ilgili kalın

Kağıt sözlü olduğunda, birçok üniversite öğrencisi yoldan sapma eğilimindedir. Bununla birlikte, konunun araştırılması, ana hatları çizilmesi veya yazının kendisi olsun, çalışmanın her aşamasında konunuzu akılda tutmak son derece önemlidir. Verilen konuyu hala ele aldığınızdan emin olmak için düzenli olarak deneme istemine geri dönün.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar