Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE Bu Yıl DYY Girişlerinde 30 Milyar Dolara Ulaşacak

BAE Bu Yıl DYY Girişlerinde 30 Milyar Dolara Ulaşacak

Üst düzey bir yetkili, Abu Dabi’deki Yıllık Yatırım Toplantısı (AIM) Kongresi 2024’te BAE’nin bu yıl 30 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım (DYY) girişine ulaşmaya hazır olduğunu söyledi. BAE Uluslararası Yatırımcılar Konseyi genel sekreteri Jamal Al Jarwan, jeopolitik gerilimlere rağmen Emirates’in istikrarlı bir ekonomi ve yatırımcı dostu kural ve düzenlemeler sunarak yabancı yatırım çekmeye devam edeceğini belirtti.

 

Photo: Ashwani Kumar
“Neyse ki, jeopolitiğe rağmen, fırsatlarınız ve istikrarınız olduğu sürece, BAE’nin bu yıl başka bir rekor kıracağına yürekten inanıyorum. 2022’de 24 milyar dolar kazandık. 2023’te 27 milyar dolar kazandık. BAE’YE 30 milyar dolarlık DYY girişinin olduğu bölgede olacağımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Ve bence bu noktaya doğru ilerliyoruz, ”dedi Al Jarwan, önde gelen küresel bir yatırım platformu olan AIM Kongresi 2024’teki bir panel tartışmasında. “Dünyanın en az riskli pazarıyız.” UNCTAD’A göre BAE, geçen yıl yeni yabancı yatırım projelerinin sayısındaki en yüksek ikinci artışı kaydetti. 2023 Dünya Yatırım Raporu’na göre BAE, 2022’de 22,7 milyar dolarlık DYY girişi kaydetti.

Çeşitlendirme stratejisi

“50 yıllık yolculuğa bakarsanız, bu istikrarlı ülkenin politikalarını deregüle etmeyi ve dinamik olarak güncellemeyi başardığını söyleyebilirim. BAE, ekonomisinin yapısını tamamen petrol ve doğalgaz bazlı gelirden petrol dışı ve doğalgaza kaydırdı. Bu çok kritik. Sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya sahip olmak için diğer doğal kaynaklara güvenmek zorundasınız.” BAE, başarılı çeşitlendirme çabalarıyla petrol ve doğalgaza olan bağımlılığını azaltmada önemli ilerleme kaydetti. Şu anda petrol dışı sektör, BAE’nin gsyih’sının yüzde 70’inden fazlasını oluşturuyor. “BAE, yıllar içinde dinamik bir iş merkezi haline geldiğini gerçekten kanıtlamış bir rol model, katalizör. Yatırımcılar bunu gördü.” Al Jarwan, BAE’nin gsyih’sının 2024’te büyümeye devam edeceğinin altını çizdi. “Ekonomimizin jeopolitik gerginliğe rağmen, hala dünyanın dış ticaret trafiğini, topraklarımızdan, limanlarımızdan veya havamızdan geçen malların yüzde 20’sinden fazlasını ele aldığımıza inanıyorum. Yani iyi bir durumdayız.”

2031 yılına kadar 1 trilyon dolarlık ekonomi

Al Jarwan, BAE’nin yurtdışına 2,5 trilyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı. “Bugün yönetim altındaki varlıklarımıza bakıyoruz. Son dokuz yıldır izliyorum. Ve bugün BAE’nin 90 ülke dışında 2,5 trilyon dolardan fazla varlığa sahip olduğunu açıklayabilirim. Bu kolay değil.” Al Jarwan, BAE’nin 2031 yılına kadar 1 trilyon dolarlık bir ekonomi olacağını kaydetti. “Yarım trilyon dolarlık GSYİH kazandık. Şimdiye kadar BAE’nin 500 milyar dolarlık gsyih’sı var. 2031’de 1 trilyon dolarlık GSYİH’ya ulaşacağız. Böylece G20’nin bir üyesi olduk. Amacımız bu.” Al Jarwan, BAE’nin diğer ülkelere yatırım yapmaya devam edeceğini iddia etti. “Durmayacağız. BAE’nin bir stratejisi var. Son 50 yıldır bunu çok gayretle uyguluyoruz. 90’lı yıllarda 15 milyar dolarlık yatırımla başladık, bugün 90 ülkede 2,5 trilyon dolarlık varlıktan bahsediyoruz ” dedi ve ayrıca BAE’nin Mısır ile Ras Al Hekma’nın gelişimi için yaptığı tarihi 35 milyar dolarlık yatırım anlaşmasının altını çizdi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar