Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE Ehliyeti: Öğrenirken Yapılan İhlaller için Trafik Cezalarını Kim Öder?

BAE Ehliyeti: Öğrenirken Yapılan İhlaller için Trafik Cezalarını Kim Öder?

Haftalar süren teorik sürüş derslerinden sonra Myla (isim değişti) ilk kez yoldaydı. Elleri terliydi ve belli ki gergindi. Hız sınırı içinde araba kullanıyordu ama arkasındaki sürücü inatla korna çaldı ve dikkati dağıldı. Myla aniden saptı ve tipik bir trafik ihlaliydi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde ani dönüş, bir sürücüye 1.000 Dh’lik bir para cezasına ve ehliyetinde dört siyah noktaya mal olur. Ama Myla söz konusu olduğunda, o hala bir öğrenci ve henüz ehliyet almadı. Peki cezayı kim alacak?

Dubai Karayolları ve Ulaşım Otoritesi (RTA), Khaleej Times’a şu açıklamayı yaptı: “Araba kullanmayı öğrenirken trafik ihlali yapan olursa, sürücü kursu para cezasına çarptırılır.”

Myla, sürüş derslerini nerede aldığını açıklamadı, ancak eğitmenine özür dilediğini söyledi. Hala sürücü kursuna devam edecek.

Eğitmenin sorumlulukları

Emirates Driving Institute (EDI) Eğitmen Eğitim Merkezi müdürü Wajahat Noor şunları söyledi: “Daha yalın olan eğitim aracının ve diğer yol kullanıcılarının güvenliğine dikkat etmek eğitmenin sorumluluğundadır.

“Öğrencilerin hata yapmaya karşı savunmasız oldukları birçok zor durum vardır, bu nedenle eğitmenlerin herhangi bir durumda, örneğin keskin eğri, dolambaçlı yol, trafik ışığı, küçükten büyüğe yolun durma veya yol verme işareti ile birleşmesi gibi ekstra dikkatli olmaları gerekir. şerit değişimi, birçok savunmasız yola sahip iki yönlü trafik yayalar, bisikletliler, ön araca yaklaşan e-scooter sürücüleri, otoyol ve yol koşulları vb. Gibi kullanıcılar.

Noor, ”Öğrenenlerden kazalara veya para cezalarına yol açabilecek hatalar varsa, bunlar eğitmenin hatası olarak kabul edilecek ve sonuçta eğitmen sorumlu olacaktır” dedi.

Uygun rehberlik ve talimatlar

Noor, profesyonel bir sürüş eğitmeninin işinin zor olduğunu söyledi. “Öğrencilerine uygun rehberlik ve talimatlar vermekle görevlendirildiler. Öğrencilerin kuralları tam olarak anlamalarını sağlamalı ve öğretirken sabırlı olmalıdırlar “diye ekledi.

“Eğitmenler ayrıca yoldayken sakin ve odaklanmış kalmalı, böylece öğrencileri güvenli bir şekilde araba kullanacaklar. Öğrencilere başarılı bir şekilde öğretmek için sadece doğru bilgi ve deneyime sahip olmaları değil, aynı zamanda her zaman her durumun üstünde olmaları gerekir ”dedi.

Sürüş eğitmeninin, ehliyet almadan önce sürüş becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak yeterli ve anında geri bildirim sağlayarak öğrenci sürücüyle etkili bir şekilde iletişim kurması da önemlidir.

Noor, eğitim araçlarının güvenlik özellikleriyle donatıldığını ve sürüş eğitmenlerinin, öğrencilerine sürüş dersleri sırasında kazaları önlemeyi öğretmek için çift kumandalı ve frenli araçlar kullandığını ekledi.

Acemi sürücülere odaklanın

Bu arada roadsafetyuae’nin kurucusu ve genel müdürü yol güvenliği uzmanı Thomas Edelmann, yeni sürücülere güçlü bir odaklanma olması gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı (İçişleri Bakanlığı) tarafından yayınlanan 2023 yol güvenliği istatistiklerine ilişkin en son ‘açık verilere’ dayanarak, büyük kazaların yüzde 15’inin yeni ehliyet sahiplerinden kaynaklandığını belirtti.

Edelmann, ”Bu, paydaşları güvenli davranış konusunda farkındalık yaratma konusunda üzerlerine düşeni yapmaya çağırıyor ve sürücü okullarını, üniversiteleri, işverenleri ve ebeveynleri sorumluluklarının farkında olmaya çağırıyoruz” dedi.

Anaokulunda ve okul düzeyinde bile güvenli sürüş alışkanlıklarının mümkün olduğunca erken aşılabileceğini belirtti. Okullarda zorunlu yol güvenliği müfredatı, diğer ülkelerde olduğu gibi getirilebilir. Edelmann ayrıca sürücü kursu müfredatını tekrar gözden geçirmeye çağırdı.

“Ehliyet almak iyi bir başarıdır. Ancak bu büyük bir sorumlulukla birlikte geliyor ve sürücüler her zaman yolda güvenli sürüş yeteneklerini göstermeli ”dedi.

Sürekli güvenlik hatırlatıcıları

RoadSafetyUAE ayrıca tüm sürücüler için aşağıdaki güvenlik hatırlatıcılarını paylaştı:

Her zaman güvenli sürün ve bu hatırlatıcıları takip edin:
Her zaman emniyet kemeri takın
Arabalar arasında uygun mesafeyi koruyun
Her zaman göstergeyi kullanın
Yasaklanmış maddelerden kaçının
Yola odaklanın ve yolcular ve cep telefonları tarafından dikkatinizi dağıtmayın
Kendinizi güvende hissedene ve başkalarının hayatlarının sorumluluğunu üstlenecek deneyim kazanana kadar (genç) yolcularla araba kullanmaktan kaçının
Güvenli sürüş ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşın
Her zaman yolda yer almak ve ilgilenmek

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar