Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai Emlak Fiyatları Zirveye Çıktıkça, Diğer Emirliklerde Uygun Fiyatlı Gayrimenkullere Olan Talep...

Dubai Emlak Fiyatları Zirveye Çıktıkça, Diğer Emirliklerde Uygun Fiyatlı Gayrimenkullere Olan Talep Artıyor

Uzmanlara göre Dubai’deki emlak fiyatları zirve yaparken, komşu emirlikler Abu Dabi, Ras Al Khaimah ve Sharjah’daki mülklere olan talep artıyor.

Gayrimenkul danışmanlığı Knight Frank’in ortağı ve Araştırma Başkanı (Mena) Faysal Durrani, Khaleej Times’a verdiği demeçte, ”Abu Dabi’nin konut piyasası Dubai’ye kıyasla nispeten bastırıldı ve fiyatlar son dört yılda sabit kaldı” dedi.

“Bu istikrar, Abu Dabi’deki fiyatların Dubai’den ortalama üçte bir daha ucuz olmasıyla birleştiğinde, artan işlem faaliyetine katkıda bulundu.”

Real estate marketplace Property Finder’ın yakın zamanda yayınladığı bir raporda, Abu Dabi’nin emlak işlemlerinde büyük bir artış gördüğü belirtildi. “Resmi veriler, 2023’te Dubai’de ev sahipliğinde bir artış olduğunu ve satış işlemlerinin 2022’ye göre yüzde 38 arttığını gösteriyor. Benzer şekilde, Abu Dabi’deki toplam işlemler 2022’ye göre yüzde 75 arttı ”dedi.

Sektör uzmanlarına göre yatırımcılar Sharjah, Abu Dabi ve Ras Al Khaimah’da gayrimenkul satın alma fırsatları aramaya başladı.

“Örneğin, Sharjah’daki emlak fiyatları genellikle Dubai’ye kıyasla daha düşük ve bütçeye duyarlı yatırımcıları çekiyor. Abu Dabi, altyapı, kültür ve turizme önemli yatırımlarla sağlam bir ekonomiye sahipken, Ras Al Khaimah giderek artan bir turizm merkezi haline geliyor ve bu da özellikle otelcilik sektöründe gayrimenkul talebini artırıyor, ”diyor Manifest Properties CEO’su Jeff RK, Khaleej Times’a verdiği demeçte.

Sharjah’ın daha önce mülk mülk seçenekleri yoktu. Ancak piyasaya gelen birimlerle emlakçı Şabna İbrahim ”artan” bir ilgi görüyor. “Ancak, çoğu Sharjah’da yaşamak isteyen insanlardan geliyor.”

Sahip olmak için kiralamak

Abu Dabi’de konut kiracıları fiyat istikrarını kiralamadan mülkiyete geçiş fırsatı olarak kullandılar. Durrani’ye göre ev sahipleri mümkün olan her yerde modernleşiyor.

“Aldar’ın konut satışları için BAE’de ikamet etmeyen uluslararası alıcıların oranının iki yıl önceki yüzde 3’ten geçen yıl yüzde 28’e yükselmesiyle birlikte uluslararası talep de arttı ve Abu Dabi’nin uluslararası yatırımcılar ve alıcılar için bir mülk satın alma hedefi olarak kademeli olarak ortaya çıktığını vurguladı.”

Fiyatların çoğunlukla artan ilgiyi yansıttığını, ancak yine de emirliğin önceki yükseklerinden daha ucuz olduğunu söyledi.

”Genel olarak, Abu Dabi’deki konut değerleri son 12 ayda yüzde 2,6 arttı” dedi. “Villa fiyatlarının performansı Dubai’yi yansıttı ve konut pazarının bu kesimi aynı dönemde yüzde 10’luk bir yükseliş yaşadı. Buna rağmen villaların sermaye değerleri 2014 zirvesini yüzde 9,8 oranında takip ederken, daire fiyatları 10 yıl önceki son pazar zirvesinin yüzde 25,6 altında kalıyor.”

Rak’ın Wynn etkisi

Ras Al Khaimah’ın milyarlarca dolarlık oyun tesisi gayrimenkul talebini artırdı.

Durrani, ”Emirliğin yeni vizyonunun merkezinde, şu anda yapım aşamasında olan 1.500 odalı Wynn Resort ve oyun mekanını geliştirme kararı var” dedi.

Kumarhane devi Wynn Resorts’un bölgedeki ilk mülkünün 2027’de planlanan gelişi, şimdiden uluslararası zenginlerin dikkatini çekti. “Küresel hnwı’nin (yüksek net değerli birey) yaklaşık yüzde 64’ü artık Ras Al Khaimah’ı doğrudan Wynn Beldesinin bir sonucu olarak bir gayrimenkul yatırım hedefi olarak daha elverişli görüyor.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar