Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaAvrupa Merkez Bankası, 2019'dan Bu Yana ilk Kez Faiz Oranlarını Düşürdü

Avrupa Merkez Bankası, 2019’dan Bu Yana ilk Kez Faiz Oranlarını Düşürdü

Avrupa Merkez Bankası (ECB), mücadelenin henüz bitmediğini kabul etse bile enflasyonla mücadelede kaydedilen ilerlemeyi gerekçe göstererek Perşembe günü 2019’dan bu yana ilk faiz indirimini gerçekleştirdi.

Yaygın olarak işaretlenen faiz indirimi ile açıklanan yeni tahminlerde ECB, enflasyonun 2025’te önceki yüzde 2’lik bir tahmine göre ortalama yüzde 2,2 olmasını beklediğini ve bunun şu anda merkez bankası’nın gelecek yıla kadar yüzde 2 hedefinin üzerinde tutulduğu görüldüğü anlamına geldiğini söyledi.

Avroyu paylaşan 20 ülkedeki enflasyon, büyük ölçüde daha düşük yakıt maliyetleri ve pandemi sonrası arz dalgalarının azalması sayesinde 2022’nin sonlarında yüzde 10’dan yüzde 2,6’ya düştü.

Ancak bu ilerleme son zamanlarda durdu ve yalnızca birkaç hafta önce büyük bir ECB gevşeme döngüsünün başlangıcı gibi görünen şey, ABD’de olduğu gibi enflasyonun yapışkan olabileceğine dair işaretler nedeniyle artık daha belirsiz görünüyor.

Mevduat oranını rekor seviyedeki yüzde 4′ ten yüzde 3,75′ e düşüren ECB, bunun Temmuz ayında daha da gevşeyerek devam edip etmeyeceğine dair hiçbir gösterge vermedi.

ECB başkanı Christine Lagarde, Yönetim Kurulunun açıklamasından okuyarak düzenlediği basın toplantısında, “Belirli bir oran yoluna önceden karar vermiyoruz” dedi.

“Son çeyreklerdeki ilerlemeye rağmen, ücret artışı arttıkça iç fiyat baskıları güçlü kalmaya devam ediyor ve enflasyonun gelecek yıla kadar hedefin üzerinde kalması muhtemel.”

Perşembe günkü hamleyle ECB, yakın tarihteki en dik faiz artırım çizgilerinden bazılarını geri almak için Kanada, İsveç ve İsviçre merkez bankalarına katıldı.

Bununla birlikte, bazı ECB gözlemcileri, özellikle ABD Federal Rezervi’nin beklenenden daha güçlü enflasyon okumalarıyla raylarında durduğu ve yaz sonuna kadar hareket etmesi beklenmediği için, şimdi hareket etme mantığını sorguladılar.

Para piyasası yatırımcıları Perşembe günkü açıklamadan sonra faiz indirimlerine ilişkin bahislerini düşürdüler ve yılın geri kalanında hafif bir saniye riskiyle yalnızca bir kez daha fiyatlandırdılar.

ECB’NİN sıkı para politikası duruşunu “geri çevirme” aşamasına geçip geçmediği sorulduğunda Lagarde, böyle bir sürecin devam ettiğini doğrulayamadığını, ancak “güçlü bir olasılık” olduğunu söyledi.

“Ancak verilere bağlı olacak ve çok belirsiz olan, seyahat ettiğimiz hız ve bunun ne kadar süreceği” diye ekledi.

Son mil

Euro bölgesi enflasyonu, ücretler ve son birkaç haftadaki ekonomik faaliyetle ilgili beklenenden daha güçlü veriler, etkili yönetim kurulu üyesi Isabel Schnabel’in dile getirdiği bir endişe olan ECB’NİN hedefine giden yolda daha zor bir “son mil” korkusunu körükledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar