Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE Yaz: Sıcaklıklar Yükseldikçe Daha Fazla Sakin Hastalanıyor; Nasıl Güvende Kalınır

BAE Yaz: Sıcaklıklar Yükseldikçe Daha Fazla Sakin Hastalanıyor; Nasıl Güvende Kalınır

BAE’deki doktorlar, sıcaklıklar bir önceki aya göre önemli ölçüde arttığı için tıbbi bakım arayan hasta sayısında bir artış olduğunu fark ediyorlar. BAE geçen hafta 49,2 ° C’nin en yüksek seviyesine ulaştı ve günler sonra 45 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklar bildirildi. Bunu takiben, yüksek dereceli ateş, baş ağrısı ve ısı bitkinliği gibi semptomlarla hastalanan kişilerin insidansında bir artış olmuştur. Thumbay Üniversitesi Hastanesi iç hastalıkları uzmanı Dr. Mais M Mauwfak, Khaleej Times’a yaptığı konuşmada, “Son zamanlarda hem acil servise hem de kliniğe gelen hasta sayısında önemli bir artış gözlemledik. Bu artış, BAE’de yaşadığımız ani sıcaklık artışı ve ayrıca viral bulaşma oranlarını yükselten sel sonrası koşullar gibi faktörlerle ilişkili görünmektedir.”

 

Doktor Mais Mauwfak. Fotoğraf: Sağlanan
Doktorlar, sıcaklıktaki ani bir artışın bağışıklık sistemini daha da zayıflatabileceğini vurguluyor. Yoğun yaz döneminde çölden kaynaklanan toz fırtınalarının meydana gelebileceğini tavsiye ediyorlar. Bu fırtınalar, solunum sağlığını etkileyebilecek ve alerjik reaksiyonları tetikleyebilecek güçlü rüzgar rüzgarları getirebilir. “Vücudumuz soğuk sıcaklıklara ve ardından hızlı ısınmaya maruz kaldığında hava yollarımız ve kan damarlarımız daralır. Bu daralma bağışıklık sistemimizin etkinliğini azaltarak bakteri ve virüsleri savuşturmayı zorlaştırıyor “diye ekledi.

Yüksek dereceli ateş ve baş ağrısı

Sonuç olarak, insanlar solunum yolu enfeksiyonlarına, kötüleşen astıma, kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) ve diğer ilgili koşullara daha yatkındır. “Yüksek dereceli ateş ve baş ağrısı ile başvuran hastalarda belirgin bir artış olduğunu fark ettik. Viral enfeksiyonlar bu semptomların birincil nedeni olsa da, aşırı sıcaklıklar bu koşulları şiddetlendirir. 49,2 ° C’ye ulaşan sıcaklıklar sağlığın bozulmasına önemli ölçüde katkıda bulunarak hafif baş ağrılarından nöbet ve felç gibi ağır durumlara kadar değişen semptomlara yol açar ve aşırı durumlarda ölüm bile olabilir ”dedi. Burjeel Medical City İç Hastalıkları Uzmanı / Uzmanı Dr. Niyas Khalid şunları açıkladı: “Son haftalarda ateş ve baş ağrısı yaşayan hastalarda viral enfeksiyonlarda hafif bir artış ile birlikte artış oldu.” “Bu sıcaklık değişimleri sadece baş ağrısına değil aynı zamanda vücut ağrılarına da yol açabilir. Yaz aylarında mümkün olduğunca doğrudan güneş ışığından kaçınılması, daha hafif giysiler giyilmesi ve sağlıklı beslenilmesi tavsiye edilir ”dedi.

 

Doktor Niyas Halid. Fotoğraf: Sağlanan

Uygun önlemlerin alınması

Motor City Prime Tıp Merkezi Pratisyen Hekimi Dr. Ahmed Abdüllatif, “Önleme, yeterince su içerek, güneş kremi kullanarak, uygun giysiler giyerek ve gölge arayarak sağlanır.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar