Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaSporSporcuların Ruh Sağlığı Paris Olimpiyatları Organizatörleri için En Önemli Önceliktir

Sporcuların Ruh Sağlığı Paris Olimpiyatları Organizatörleri için En Önemli Önceliktir

Jimnastik süperstarı Simone Biles’in Tokyo Olimpiyatları’nda sporcuların ruh sağlığını merkez sahneye koymasından üç yıl sonra, bu yılki Paris Oyunları daha fazla farkındalığın nasıl daha iyi bakım ve desteğe dönüştüğünü gösterecek.

Biles, akıl sağlığı sorunları ve havada bazı jimnastikçileri etkilediği bilinen kafa karıştırıcı bir his olan “bükülmeler” ile mücadele ettikten sonra Tokyo’daki maçların ortasındaki etkinliklerinin çoğundan ünlü bir şekilde çıktı.

26 Temmuz’da Paris 2024’ün başlangıcına kadar yerel organizatörler, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve uluslararası spor federasyonları derslerin alındığını vurgulamaya hevesliydi.

“Olimpiyatçıların yüzde yetmişi yalnızca bir Olimpiyat deneyimi yaşıyor. IOC’DEKİ Güvenli Spor Başkanı Kirsty Burrows, “Bunun sahip olabilecekleri en iyi deneyim olduğundan emin olmak istiyoruz ” dedi.

Bir Olimpiyatta ilk kez Paris’teki yarışmacılar, köydeki ana spor salonunun üzerinde “365 Atlet365 Zihin Bölgesi” adı verilen bir “farkındalık ve dinlenme alanına” erişebilecekler.

Yarışmacılara meditasyon, uyku kapsülleri ve hatta sanat etkinlikleri için tümü yatıştırıcı ve sessiz olacak şekilde tasarlanmış düşük ışıklı bir ortamda sanal gerçeklik kulaklıkları sunulacak.

Burrows, “Fütüristik bir spa gibi çok zen olacak” diye ekledi.

Ayrıca köyde sporcuların geri tepmelerine yardımcı olacak alkolsüz bir barı ve sosyal alanlarının yanı sıra ekranlarda çok fazla zaman geçirmekten kaçınarak iyi zihinsel hijyenin nasıl sağlanacağına dair rehberleri olacak.

Paris 2024 sağlık koordinatörü Laurent Dalard Mart ayında gazetecilere verdiği demeçte, “Hiçbir sporcunun bir yarışma öncesi hamburger ve tatlılarla dolmayı düşünmediği gibi, TikTok veya İnstagram izleyerek sosyal ağlarda videolarla kendinizi doldurmak iyi değil” dedi.

Tüm Olimpik ve Paralimpik sporculara 70 dilde bir ruh sağlığı yardım hattı da sunulacak.

Burrows, yaklaşık 90 ulusal spor takımının, yalnızca 2022’deki Pekin Kış Olimpiyatları’ndan bu yana mevcut olan yeni bir tür Oyun akreditasyonu kullanarak kendi ruh sağlığı refah memurlarını getireceğini söyledi.

Uzmanlar, araştırmaların seçkin sporcuların genel nüfusla yaklaşık aynı oranlarda zihinsel sağlık bozukluklarından muzdarip olduğunu öne sürdüğünü söylüyor.

Ancak Dalard, “karmaşık yaşamları ve karşılaştıkları yoğun baskı göz önüne alındığında, anksiyete bozuklukları veya depresyon gibi durumlara karşı daha savunmasız olduklarını vurguladı.”

Bir psikiyatrist ve bir Fransız araştırma vakfı olan fondamental’in kurucusu Marion Leboyer’a göre, “her üç sporcudan yaklaşık biri akıl sağlığı sorunu belirtileri yaşıyor.”

Uzun zamandır tabu bir konu olan Biles, Japon tenisçi Naomi Osaka veya Avustralyalı yüzücü Ian Thorpe gibi yıldızların ifşaları sayesinde birçoğu artık mücadeleleri hakkında açılıyor.

Bu daha az bilinen sporlara dönüştü.

Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Sloven şampiyon kaya tırmanıcısı Janja Garnbret, hafif olmanın avantaj olduğu tırmanma camiasında iştahsızlık sorununu kınadı.

“Yeni nesil iskeletleri yetiştirmek istiyor muyuz? Kırılgan saçlar, donuk ifadeler, herkese iyi olduğunuzu göstermeye çalışmak ama gerçekten öyle misiniz?” geçen Temmuz ayında bir İnstagram gönderisinde sordu.

Baskı altında, Uluslararası Tırmanma Federasyonu, risk altındaki dağcıları tanımlamaya yardımcı olmak için rakiplerin sağlık kontrollerini açıkladı.

Daha yakın zamanlarda ev sahibi ülke Fransa’da, çok altın madalyalı Marie-Jose Perec, 2000 yılında Sidney Olimpiyatları’nı terk etme konusundaki şok kararı hakkında daha fazla bilgi verdi.

Sprinter, Tribune gazetesine verdiği demeçte, “Herkes işlerin yolunda olmadığını görebiliyordu, ancak kimse anlamadı” dedi.

Ayrılışı, bir ulusal gazetenin ön sayfasında ona “Matmazel la chicken” adını verdiği Avustralya’da çok az sempati topladı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar