Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Sosyal Medyadaki 'Daha Ucuz' Sigorta Planları Sahte Olabilir, Firmaları Uyarın

BAE: Sosyal Medyadaki ‘Daha Ucuz’ Sigorta Planları Sahte Olabilir, Firmaları Uyarın

Sosyal medyada normal primin bir kısmı için bir sigorta planı ilan ediliyorsa, bunun göründüğü gibi olmaması muhtemeldir. Dubai’de ikamet eden ve çok uluslu bir firmada çalışan bir mühendis olan Syeed, bunu son zamanlarda zor yoldan öğrendi. Son zamanlarda internette bir motorlu taşıt sigortası poliçesi aradıktan sonra, sosyal medyada uygun fiyatlı görünen bir poliçe buldu. “Kapsamlı sigorta neredeyse yüzde 40 daha ucuzdu. Bu yüzden sosyal medyada reklamı yapılan çok uygun fiyatlı bir seçenek görünce kişiyle iletişime geçtim ve satın aldım “dedi. Syeed, arabası hasar gördükten sonra sigorta talebinde bulunduğunda aldatıldığını fark etti. Şokuna rağmen, aldığı sigorta sertifikasının hileli olduğunu keşfetti. Syeed, ”Satın aldığıma inandığım kapsamlı teminatın, zararları karşılamayan üçüncü taraf sigortası olduğu ortaya çıktı” dedi. “Ajanın numarasını kaydetmedim. Ancak telefon faturamdaki numarayı kontrol edip aradığımda, numara artık kullanılmıyordu, ”dedi Syeed, dolandırıcıların sigorta belgelerini yanlış bilgileri yansıtacak şekilde manipüle ettiğini ve düzenlediğini de sözlerine ekledi. Sigorta aracı kurumları, dolandırıcıların sosyal medyada gerçek olamayacak kadar iyi anlaşmalar yayınladıklarını söyledi. Motorlu taşıt sigortası primleri, BAE’de ilgili makamlarca düzenlenir ve teklif edilebilecek geçerli indirimler açıkça tanımlanır. Savington International Insurance Brokers’ın genel müdürü Dev Maitra, ”Bazıları düzenleyici tarafından öngörülen asgari oranlardan daha düşük oranlar vaat ediyor” dedi.

 

Dev Maitra. Fotoğraf: Sağlanan
Sektör uzmanları, bazı firmaların yakın zamanda oranlarını yükselttikten sonra dolandırıcıların aldatıcı politikalarla şanslarını denediklerini söylediler. eSanad CEO’su Anas Mistareehi, ”Sigorta uzmanları olarak, bu aldatmaca reklamları genellikle sosyal medyada yayınlanan çok sayıda reklamın ortasında tanımlayabiliriz” dedi ve bu tür reklamlar normdan önemli ölçüde daha düşük oranlar sunduğunda şüpheci olmanın çok önemli olduğunu ekledi. Mistareehi, “Örneğin, güvenilir kaynaklar maksimum yüzde 20 indirim sunuyorsa, yüzde 40 veya 50’lik indirimleri tanıtan herhangi bir reklamın hileli olması muhtemeldir, çünkü bu oranların uygulanması yasal olarak imkansızdır” dedi.

 

Enes Mistareehi. Fotoğraf: Sağlanan

Ortak taktikler

Uzmanlara göre, dolandırıcıların kullandığı en yaygın taktik, onaylanan minimum oranlardan daha düşük primler vaat ederek potansiyel bir müşteriyi cezbetmektir. Maitra, ”Aksiyom ilerledikçe, gerçek olamayacak kadar iyi bir şey varsa, öyle değildir” dedi. Sigorta aracı kurumlarına göre, dolandırıcılar hileli sigorta poliçeleri oluşturmak için çeşitli taktikler kullanıyor. Mistareehi, ”Bazı yaygın yöntemler arasında sahte web siteleri ve reklamlar oluşturmak, gerçekçi olmayan düşük primler sunmak, sosyal mühendislik kullanmak ve sahte belgeler yer alıyor” dedi.

Yasal reklamların belirlenmesi

Maitra, sürekli ve tutarlı farkındalık kampanyalarının şart olduğunu söyledi. BAE’de yalnızca lisanslı şirketler, brokerler ve acenteler sigorta satabilir, diye vurguladı. “Müşteri başka herhangi bir kuruluştan satın alıyorsa, o zaman büyük bir risk alıyorlar.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar